Awaryjna naprawa ząbków transportowych

Dzisiejszy wpis jest poświęcony maszynie Łucznik 884 ale sprawdzi się również w innych maszynach domowych.

Łucznik 884

Film z naprawy można obejrzeć tutaj

Gdy maszyna raptem przestaje ciągnąć materiał to najprawdopodobniej zmieliły się zębatki odpowiedzialne za ruch ząbków transportowych.

Uwaga jest to tylko awaryjna naprawa, w takim wypadku trzeba wymienić obie zębatki(a najlepiej wymienić również 2 zębatki stożkowe od chwytacza). Niniejsza instrukcja może się nie sprawdzić, gdyż często mieli się też druga zębatka.

Zaczynamy od odkręcenia stopki

stopka dociskowa

Odwracamy maszynę na bok i odkręcamy dolne obudowy, są przykręcone po 1 śrubce

obudowy

Na zdjęciu widać (bardzo słabo na filmie jest lepiej) jak zmieliło zębatkę walcową, na nasze szczęście druga jest cała i można awaryjnie naprawić naszą maszynę.

Luzujemy 2 śrubki od koła zębatego

Po odkręceniu przesuwamy zębatkę w lewo stronę kręcąc kołem maszyny (może stawiać opór zębatka, dlatego że są to zęby skośne oraz zębatka mogła się zapiec)

Musimy teraz ustawić ząbki tak żeby, igła w momencie schodzenia w dół, spotkała się na równej linii z ząbkami transportowymi, a linią ustalającą jest płytka transportowa(ząbki transportowe też mają schodzić do dołu).

Kołem maszyny kręcimy do siebie (w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegarka)

Dokręcamy 2 śrubki od zębatki i możemy składać maszynę, nie zapomnijcie nasmarować te zębatki oraz zębatki stożkowe od chwytacza.

Robota zakończona 🙂

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *